Obiektywne porównanie między Polską a USA nr 1 – Siła nabywcza wynagrodzeń

Różnice w sile nabywczej między Polską a USA są przedmiotem wielu mitów. Ile samochodów, masła i iPad’ów można naprawdę kupić za jedną pensję w Polsce, a ile w USA? Żeby było sprawiedliwie w tym poście nie przyjmę „jednej pensji” jako wyznacznika, tylko postaram się pokazać kilka progów ludzi różnie zarabiających i wykonująch różne zawody (pensja minimalna, średnia, policjanta i programisty).

Założenia przyjęte do obliczeń w tym poście

 • Dla przejrzystości porównam siłę nabywczą w liczbach ABSOLUTNYCH (x USD = x PLN) i bez przeliczania kursów.
 • Pensje netto policzone są przy założeniu rozliczania się jednej osoby (nie wspólnie)
 • Pensje netto biorą pod uwagę kwotę wolną od podatku, ale nie biorą pod uwagę żadnych ulg
 • Pensje netto w USA uwzględniają podatki federalne, ale nie uwzględniają podatków stanowych (zakładają 0% podatku stanowego, czyli życie w 1 z 7 stanów bez podatku dochodowego)
 • Ceny porównywanych produktów biorą pod uwagę stany inne niż Kalifornia, Waszyngton, Nowy Jork
 • Liczby produktów zaokrągliłem
 • Mógłbym zrobić jedną tabelkę z cenami produktów i kilka kolumna pensjami, ale to byłaby bzdura, dlatego że w USA jest 7 progów podatku dochodowego, więc siła nabywcza nie rośnie w USA liniowo
 • Ceny porównywanych produktów są ważne na dzień 2020-07-09

1. Pensja minimalna (rocznie) – 23 789 USD* vs 31 200 PLN

* Na wstępie ważna uwagi:
– w USA w każdym stanie obowiązuje inna pensja minimalna. Jednak federalne minimum to w 2020 roku 7.25 USD / godzinę. Efektywna średnia pensja minimalna w USA w maju 2020 r. to 11.80 USD / godzinę.
[źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage_in_the_United_States]

Pensja minimalna w USA (mies.): 1 982 USD brutto, 1 648 USD netto
Pensja minimalna w Polsce (mies.): 2 600 PLN brutto, 1 877 PLN netto

Siła nabywcza przy pensji minimalnej (2020):

WNIOSEK:
Jeśli życie składałoby się z jedzenia chleba w mieszkaniu, to lepiej żyć za minimalną pensję w Polsce. Jeśli ktoś chce robić cokolwiek innego, to w USA jest lepiej, ale nie będzie miał gdzie mieszkać.


2. Pensja średnia (rocznie) – 49 500 USD vs 67 248 PLN

* Na wstępie ważne uwagi
– w USA średnia pensja bardzo zależy od stanu i wieku pracownika (ta w nagłówku to średnia średnich)

– w USA mediana pensji to około 32 000 USD (co oznacza, że rozkład jest dość skrzywiony w lewo)
[źródło: https://policyadvice.net/blog/average-american-income/]

Pensja średnia w USA (mies.): 4 125 USD brutto, 3 322 USD netto
Pensja średnia w Polsce (mies.): 5 604 PLN brutto, 4 040 PLN netto

Siła nabywcza przy pensji średniej (2020):

WNIOSEK 1:
Przy pensji średniej Polacy są w znacznie lepszej sytuacji niż Amerykanie w kontekście własnego lokum (mieszkanie, dom).

WNIOSEK 2:
Przy średniej pensji (która jest znacznie wyższa od mediany!) Amerykanina
nie stać na „średni dom”. Stąd tak dużo ludzi w USA mieszka w kartonowych budkach, w których w Polsce nie nazwalibyśmy nawet komunalnymi. Dodatkowo, 450 000 USD to nie jest cena domu nigdzie blisko centrum jakiegokolwiek większego miasta. Dlatego Amerykanie jeżdżą do pracy po 30-40 mil w jedną stronę.

WNIOSEK 3:
Ludzie zarabiający średnią pensję w USA wpadają w próg 22% podatku dochodowego, a więc płacą efektywnie 19,5% wszystkich podatków (dochodowy, social itd.)

WNIOSEK 4:
W USA jajka i chleb jedzą chyba jakieś diabły!


3. Pensja policjanta (rocznie) – 67 600 USD vs 76 800 PLN

* Na wstępie ważne uwagi:
– w USA pensja policjanta znacznie różni się między stanami (od 36 290 USD w Mississipi do 105 220 w Kalifornii)!
[źródło: https://www.forbes.com/sites/andrewdepietro/2020/04/23/police-officer-salary-state/
– w Polsce jako pensję policjanta przyjąłem średnią ze wszystkich stopni zaszeregowania
[źródło: https://www.info.policja.pl/inf/organizacja/zarobki-policjantow/69530,Zarobki-policjantow-2019-r.html]

Pensja średnia w USA (mies.): 5 633 USD brutto, 4 384 USD netto
Pensja średnia w Polsce (mies.): 6 400 PLN brutto, 4 600 PLN netto

Siła nabywcza przy pensji policjanta (2020):


4. Pensja programisty (rocznie) – 130 000 USD vs 168 000 PLN

* Na wstępie ważna uwagi:
– nie znam w Polsce programisty pracującego w progresywnej skali (zamiast na 19%), ale żeby zestawienie było sprawiedliwe, uwzględniłem właśnie skalę podatku dochodowego (17% / 32%) w Polsce
– w USA niezależnie od rodzaju dochodu (pensja, działalność) progi podatkowe są takie same

Pensja średnia w USA (mies.): 10 833 USD brutto, 7 974 USD netto
Pensja średnia w Polsce (mies.): 14 000 PLN brutto, 9 308 PLN netto (pensje różnią się w poszczególnych miesiącach, ale średnia jest taka)

Siła nabywcza przy pensji programisty (2020):

WNIOSEK:
Stosunek cen Ford’a Explorer’a w USA do Polski dla programistów (7,21) jest niższy niż stosunek cen tych samochodów dla policjantów (7,85). Pewnie dlatego, że policjanci w USA nie muszę wydawać na Ford’y Explorer’y, bo mają je służbowe :-).
Albo… policjanci w Polsce kupują mniej Ford’ów Explorer’ów.

(widzicie już jak bzdurny jest ten wniosek? To wniosek w stylu „speców od AI”, czyli dane wybrane na metodę „z dupy” i szukanie korelacji tam, gdzie ich nie ma 🙂 ). Ale przynajmniej jest jakiś wniosek.


Główne wnioski o sile nabywczej

Nie da się ukryć, że „życie” jest tańsze w USA niż w Polsce. Albo inaczej mówiąc – więcej za dowolną pensję może kupić losowy Amerykanin niż losowy Polak. Ale gdzieś musi być haczyk. I jest!!!

Powyższe porównanie jest porównaniem siły nabywczej pensji, a nie realnych kosztów życia!

A gdzie jest różnica? Proste – w USA jest mnóstwo kosztów życia, których nie ma w Polsce (podatek katastralny, ubezpieczenie nieruchomości, płatne szkoły, płatne studia, co-pay ubezpieczeń zdrowotnych i… miliard innych), które powodują, że wcale tak różowo nie jest.

Dlatego w następnym poście opiszę realne koszty życia i dopiero wtedy będzie można porównać życie w USA i w Polsce w ujęciu finansowym.

Ten post ma 13 komentarzy

 1. Jakub

  Naprawde bardzo fajny artykul 🙂 Długo szukałem takiego dokladnego ! Dzieki 🙂

 2. Paul

  Jesli jestes taki dokladny to porownoj rowniez zarobek policjanta w PL a policjanta w USA i sile nabywacza obu. Zrob porownanie stanowiska pracy do tego samego w obu krajach. Kieowca Truck w USA a w PL, lekarz do lekarz itd.To co zrobiles nie ma sensu.

  1. Kuba

   Dokładnie tak zrobiłem w tym poście, właśnie dla policjanta, między innymi :). Czytałeś?

 3. Jacek

  Jako doprecyzowanie chcę zauważyć, że wyliczenie wynagrodzenia netto w USA podane wyżej może odnosić się ledwie do 9 stanów, którzy, ponad federalny, nie pobierają stanowy PIT.

  Są to Alaska, Florida, Nevada, Tennessee, Texas, Washington, Wyoming, South Dakota, New Hampshire.

  Reszta 41 stanów w USA ponad federalny pobiera stanowy PIT z wynagrodzeń.

  Oto stawki PIT wybranych stanów

  Pensylwania – 3,07%
  Illinois – 4,95%
  stan Nowy Jork – 8,82%
  New Jersey – 10,75%
  California – 13,30%

  Dodatkowo niektóre hrabstwa pobierają lokalny PIT.

  Np. San Francisco, New York City, Newark, Denver, większość hrabstw w Pensylwanii oraz wszystkie hrabstwa w stanach Maryland i Indiana.
  Lista nie jest pełna.

  1. Kuba

   Dzięki za komentarz i szczegółowe PIT’y. Wskazałem i napisałem dokładnie na początku posta w przyjętych założeniach o wynagrodzenia netto, że nie obejmują stanowyego PIT’u:
   – „Pensje netto w USA uwzględniają podatki federalne, ale nie uwzględniają podatków stanowych (zakładają 0% podatku stanowego, czyli życie w 1 z 7 stanów bez podatku dochodowego)”

   Gwoli ściślości – podatku dochodowego nie ma w 7 stanach, a nie w 9 tak jak napisałeś. W Tennessee i New Hampshire nie ma podatku od pensji, ale jest normalny podatek dochodowy od osób fizycznych od każdego innego osobistego przychodu (źródło: https://www.investopedia.com/financial-edge/0210/7-states-with-no-income-tax.aspx)

 4. Patryk

  Hej Kuba. Fajny post i super blog. Zaczynam czytać 🙂 Ale cena mieszkania w Polsce to chyba w PLN, bo dom za ponad 1,5 bańki przy kredycie 1900 zł za m-c to bym brał w ciemno 😉

  1. Kuba

   Aj, faktycznie! Dzięki za tą uwagę; oczywiście, że chodzi o 450 000 PLN. Masz rację.

   Dzięki za pozytywne słowo 🙂

 5. Maciek

  Kuba, dzieki za fajne porownanie! Skad wziales srednie zarobki programistow w USA? Od jakiegos czasu szukam wiarygodnego zrodla, widze ogromne rozbieznosci pomiedzy np. glassdorem, a payscale. Inna kwestia to bonusy, czy opcje na akcje – planujesz to kiedys opisac, albo mozesz polecic materialy jak wyglada sytuacja szczegolnie w branzy IT?

 6. Łukasz

  Bardzo fajny wpis! Pracowałem kiedyś w UK w amerykańskim korpo i ktoś zapytał mnie czy nie rozważałbym przenosin do NYC. Oczywiście wyobraźnia zaczęła pracować, bo w NYC jeszcze nie byłem. Wygooglowałem tax calculator i oniemiałem. Wydawało mi się, że USA to niskie podatki (oj jak mało wiem o życiu), a tu klops. Netto zostałoby mi mniej niż w Londynie przy podobnych zarobkach.

  Planujesz może wpis o zarobkach top 10% np w IT? Wydaje mi się, że tutaj jest duży rozjazd USA vs EU. Przynajmniej tak wynika z mojej lektury na redditcie /r/fatFIRE

  pozdo!

 7. Bartłomiej

  Bardzo ciekawe porównanie myślę, że zamykające usta szczekaczom jak to źle jest w Polsce. Dzięki że dodałeś pensję policjanta w USA bo sam się zastanawiałem jak tam się żyje z pensji policji. Co do średniej pensji w Policji to w 2020 roku jest to 6100 brutto co daje kwote 5k na rękę, ponieważ służby mundurowe nie płacą ZUSu, zaś nowo przyjęty funkcjonariusz przed 26 rokiem życia będąc zwolnionym z podatku dochodowego dostanie 4 tysiące na rękę a powyżej 26 r.ż około 3700zł. Do tego jeszcze 13 emerytura. Co do cen mieszkań wydaje mi się, że mimo to łatwiej jest o mieszkanie, choć tutaj przyjąłeś za kryterium dom. W Chicago ceny mieszkań w apartamentowcach/blokach nie wiem jak to nazwać, kształtują się na poziomie cen Wrocławia, obecnie czwartego najdroższe miasta w Polsce po Warszawie,Gdańsku i Krakowie. Mieszkanie we Wrocławiu 50 metrów w starym bloku kosztuje około 400 tysięcy, ale wiele wskazuje że w długim terminie będą one dla nas łatwiej dostępne.

 8. gość

  Wyliczenie jest nieprawidłowe ponieważ policjanci w PL nie maja odprowadzanych składek na Zus i inne ubezpieczenia społeczne z pensji.
  Zabierana jest tylko zaliczka na podatek 17 procent oraz ubezpieczenie chorobowe. Przy 6 400 PLN brutto policjant dostaje u nas 5400 PLN netto a to 800 PLN więcej niż w Twoich wyliczeniach. ( Wobec tego jego sytuacja jest jeszcze lepsza w PL ) Mundurowi w Polsce z pensji brutto nie maja zabieranej takiej części wynagrodzenia jak reszta społeczeństwa.

Dodaj komentarz